Jak na zamrzlý zámek u auta?

02.02.2021

Zima je obdobím, které má rozhodně své kouzlo a umí být pohádkově krásná. Veškerá romantika ale většinou končí s běžným pracovním dnem a obyčejnou cestou do práce. Zamrzlý zámek u auta nebo pro jistotu rovnou silná ledová krusta po celém autě a kompletně přimrzlé dveře auta dokážou nemile znepříjemnit už tak hektické ráno. Přečtěte si pár našich tipů, jak šetrně otevřít zamrzlé dveře u auta, co vám pomůže v boji se zamrzlým zámkem u dveří i co v raději nikdy nedělat.

Co rozhodně nedělat

Teploty klesly hodně pod nulu, vy máte kompletně zamrzlé auto a samozřejmě spěcháte či už jste někde dávno měli  být. Rychle běžící čas a zima, od které nás nechrání ani několik vrstev oblečení, rozhodně v situacích hledání šetrného rozmrazení zámku či dveří ničemu nepomáhají. Naopak se mnohdy uchylujeme k postupům, které celou situaci ještě zhoršují a o co víc – auto i mechanismus zámku poškozují. Proto pojďme se podívat na ty nejhorší varianty řešení a co rozhodně nedělat ani v tom největším spěchu a stresu.

Horká voda 

Mnoho řidičů a motoristů tohle napadlo a jistě bude napadat i dál. Přeci k rychlému rozmrazení pomůže nejlépe velké teplo. Třeba v podobě konvice vařící vody. Jistě, svou logiku to má. Realita se může stát (a také ve většině případů stane) velkou katastrofou. Při polití ledové krusty na sklech oken či celých dveří horkou vodou vzniká velký teplotní šok, který může způsobit popraskání skel i narušení laku. Navíc i horká voda v mrazu velmi rychle chladne a může se stát, že jemně roztátá krusta bleskově zmrzne a stane se ještě silnější. 

Hrubá síla

Rozbít krustu ledu kladivem či ostrým předmětem, případně “lomcovat” silou se zamrzlými dveřmi dokud prostě nepovolí je také poměrně běžnou praxí, která je ovšem stejně nevhodná jako polévání auta horkou vodou. V prvním případě riskujete hloubkové poničení laku auta a u násilného otevírání dveří můžete lehce vytrhnout a zničit jejich gumové těsnění.

Pomocník zapalovač

Zapalovač patří do skupiny předmětů, které mají auru artefaktů zachraňujících životy. Podobně jsou na tom třeba lepicí pásky. Není proto divu, že jsou zapalovače považované i za účinnou zbraň v boji se zamrzlým zámkem. Tak jako s větším množstvím izolepy spravíte v podstatě cokoliv, tak stejně tak se zapalovačem použitým k nahřátí klíče můžete skutečně zamrzlé dveře otevřít. Tento proces ovšem vyžaduje trpělivost, čas a řadu opakování. Nejde totiž o to klíč rozžhavit do běla a ihned s ním zámek silou odemknout. Hlavním cílem je pomalé rozehřátí kovového systému zámku a jeho následné, v podstatě samovolné povolení. Rozhodně nikdy nenahřívejte zapalovačem přímo okolí zámku či zámek samotný, ani do zámku nelijte benzín, který následně zapálíte. Vizuálně možná půjde o zajímavou podívanou, ale podobnými nesprávnými postupy můžete docílit kompletního zničení zámku, klíče i laku dveří.

Šetrné otevření zamrzlých dveří a zámků

Od těchto více méně hororových příkladů, jak se dají (i když často s fatálními následky) otevřít zamrzlé dveře a zámek, se raději přesuňme k těm šetrnějším a o mnoho lepším způsobům. Jak dveře i zámek spolehlivě a rychle povolí i bez hrubé použití síly? 

Přiměřené teplo

I když horká voda není úplně to pravé ořechové, jak už nyní víme, horko či teplo v jiné formě může být velký pomocník. K poměrně rychlému povolení zámku i rozmrazení skel vám může pomoci starší fén. Stačí nahřívat proudem teplého vzduchu okolí dveří a zámku a vše brzy povolí jako po vyslovení kouzelné formule. Tato metoda má ale jeden háček, a tím zajištění blízkého zdroje elektřiny pro zapojení fénu. Při parkování na ulici vám tedy fén úplně nepomůže.

Správná chemie

Pokud vám rada s fénem příliš nepomohla, je tu další možnost a tou je chemie. Za pár korun si dnes pořídíte rozmrazovač zámků. Ten můžete klidně nosit pořád u sebe v tašce, kterou nosíte do práce a v případě potřeby ho rychle použít. Jediným pravidlem je, nezapomenout rozmrazovač v autě. 

Kromě rozmrazovače můžete použít otevření zamrzlého zámku také mazivo. Díky univerzálnímu mazivu WD-40 nejen zámek povolíte, ale také promažete a vyčistíte. Mazivo můžete aplikovat i přímo na klíč a promazat s ním systém zámku i důkladněji.  

Preventivní ochrana?

Větru, dešti, slunci a ani mrazu neporučíte, ale i tak můžete udělat pár kroků pro to, aby vám mráz nezkomplikoval cestu za volant. Které to jsou? Prvním, ale bohužel ne pro všechny dostupným řešením je ustájení vašeho mazlíka v teple krytého stání. Proto pokud máte garáž či přístřešek, ale využíváte je k uskladnění jiných věcí, případně se vám tam nechce pokaždé s autem zajíždět, zvažte změnu alespoň v době největších mrazů

Zamrzání zámku a celých dveří můžete předejít také správnou péčí. O mazivech jsme se zmiňovali už výše – zkuste jimi čas od času promazat zámek. Tam, kde se nedrží voda a nečistoty jen stěží něco zamrzne. Mastným krémem či trochou oleje nezapomeňte při pravidelné údržbě namazat také gumové těsnění dveří. Zamezíte tak jejich tvrdnutí, popraskání. Dobře těsnící dveře totiž jen tak nepřimrznou. 

 

»zpět do archivu novinek