3 tipy na letní péči o auto a pro pohodové cestování

17.06.2021

I když do kalendářního začátku léta ještě nějaký ten den zbývá, za okny už je léto v plném proudu. Teploty stoupají ke hranici třicítky, sluneční paprsky neúprosně praží. K létu neodmyslitelně patří i cestování a objevování autem.

Jak své auto připravit na letní sezónu a užít si jízdu za krásného počasí naplno? Máme pro vás pár tipů! 

Spása jménem klimatizace

Letní cestování bez klimatizace? Noční můra nejednoho motoristy.

Sednout si v létě do rozpáleného interiéru vozu je nutné zlo, ale nechat se pomalu vařit bez klimatizace je čiré peklo na zemi. A to doslova a do písmene. Patří-li váš vůz do generace těch, pro které už je klimatizace naprostou samozřejmostí, gratulujeme! Nicméně nezapomínejte na fakt, že pro správné fungování “klimošky” je potřeba víc, než jen její pravidelné doplnění. V klimatizaci se usazují nejrůznější nečistoty všeho druhu. Proto, abyste dýchali jen opravdu čistý vzduch, je nezbytné nezapomínat ani na pravidelné nejlépe ozonové čištění klimatizace, které spolehlivě zlikviduje všechny viry, bakterie, prach, špínu i případné breberky usazené uvnitř klimatizace. 

 Klimatizace v autě

TIP: Rádi byste vyrazili na dovolenou autem, ale vašemu autíčku chybí klimatizace? Užijte si cestu v příjemných teplotách a půjčte si na dovolenou auto jiné! Klidně větší, aby se vešla pohodlně celá rodina i se všemi kufry, rychlejší pro trochu adrenalinu do života, nebo terénní vůz připravený na jakékoliv dobrodužství – půjčovny aut nabízí vše, na co si vzpomenete!    

Před sluncem není úniku

Spalující slunce si vás vždycky najde a stín většinou nikdy nevydrží příliš dlouho. Sluneční paprsky dokáží rozpálit karoserii auta až do opravdu vysokých čísel a rozhodně umí zanechat na laku nějaký ten podpis. Chcete-li předejít poškození laku, a to nejen jeho případným vyblednutím vlivem působení UV záření, ale třeba i vzniku mikroškrábanců od odražených kamínků a štěrku na cestě, investujte do kvalitní ochrany. Pro dražší a nové vozy se určitě vyplatí keramická ochrana karoserie, která představuje to nejlepší, co pro perfektní vzhled a péči o svého mazlíka můžete udělat. 

 lak auta

Samozřejmou péčí v letních měsících, a to i po aplikaci ochrany laku, by mělo být i pravidelné ruční mytí auta.  Pokud nemáte čas, případně si volnou chvilku dokážete představit i ve společnosti lepší aktivity, neváhejte a navštivte profesionální detailingové centrum. Tam dají vaše fáro šetrně a zároveň opravdu důkladně do pucu!

Správné obutí

Výměna zimních pneumatik za letní je pro většinu řidičů každoročním přechodovým rituálem, jímž se v motoristickém světě oslavuje příchod jara. I když zákon neukládá přezutí na letní pneu jako povinnost, s ohledem na vlastnosti vzorku, klimatické podmínky, spotřebu paliva a hlavně bezpečnost jízdy se to určitě vyplatí. U letních pneumatik pak rozhodně hlídejte hloubku vzorku. Ta by v žádném případě neměla klesnout pod hranici 1,6 mm. To je ovšem úplné minimum, pro zachování perfektních jízdních vlastností a bezpečí jsou ideální hloubkou 3 mm.


Pneumatiky na auto

U správného obutí ale ještě chvíli zůstaneme. Dlouhé cesty autem prostě vyžadují maximální pohodlí. A v létě to platí dvojnásob. Obuv v podobě “žabek”, sandálů a pantoflí, nebo dokonce i bosé nohy za volantem nejsou tedy v letních měsících žádnou výjimkou. I když je pohodlí při řízení důležité a na českých silnicích není vhodná obuv pro řidiče nijak zákonem definována, v zahraničí vás nějaké to “tytyty” v podobě pokuty. Pevná pata, palec a optimální výška podrážky je a vždycky bude pro bezpečnou jízdou skutečnou jistotou.»zpět do archivu novinek